Zespół Szkół i Placówek w Radziejowie

Menu

Treść strony

  • Plakat: na białym tle kilka fotografii budowli. Na brązowym tle biały napis.

Zapraszamy na wycieczkę „Śladami Władysława Łokietka”

Klub Absolwentów Naszego Liceum już w czasie obchodów 85. rocznicy powstania Szkoły wyszedł z propozycją organizacji wycieczki podsumowującej jubileusz Łokietka. Kilka dni temu Przewodniczący Klubu p. Marek Pawlak wraz z absolwentem p. Markiem Pawłowskim przedstawili gotowy plan wycieczki pod hasłem „Śladami Władysława Łokietka”. Propozycja i zaproszenie skierowane jest do absolwentów szkoły, nauczycieli, pracowników i przyjaciół naszego Liceum. Serdecznie zachęcamy wszystkich, którzy chcą spędzić weekend 28-30 czerwca br. w dobrym towarzystwie, ciekawych miejscach z licznymi niespodziankami, do skorzystania z propozycji. Planowana wycieczka przygotowywana i kalkulowana jest dla 49 uczestników. Koszt wycieczki 580 zł. W tej cenie gwarantujemy:
- przejazd komfortowym autokarem,
- dwa noclegi wraz ze śniadaniami w formie bufetu szwedzkiego, pokoje 2-3 osobowe. Hotel Galicja w Wieliczce,
- bilety wstępu: Wawel, Jaskinia Łokietka, Zamek Wiślica,
- ubezpieczenmie uczestników wycieczki.

Rozliczenie szczegółowe w drodze powrotnej.

Chętnych prosimy o telefoniczne zgłoszenie w sekretariacie Liceum Ogólnokształcącego, tel. 54 285 32 28 oraz wpłatę zaliczki w wysokości 300 zł na konto: Zespołu Szkół i Placówek,  nr konta 50 9549 0001 0000 1270 2004 0001. Drugą część (280 zł) prosimy wpłacić do 20 czerwca 2024 roku. Kierownikiem wycieczki jest Przewodniczący Klubu Absolwentów p. Marek Pawlak.

Program wycieczki

Piątek 28.06.2024

6.00   Wyjazd z Radziejowa – Dziedziniec LO przy pomniku Łokietka

Sulejów - Opactwo Cystersów.  Zespół opactwa cystersów w Sulejowie został uznany za Pomnik Historii rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 października 2012 roku. Klasztor obronny z kościołem, zabudowaniami i ich reliktami oraz obwarowaniami i terenem dawnych ogrodów to jeden z bardziej nobliwych i najcenniejszych polskich zabytków o wysokiej randze artystycznej oraz wartościach historycznych i naukowych. Odznacza się autentycznością zabytkowej substancji i trwałością historycznego krajobrazu kulturowego. Obok Jędrzejowa, Koprzywnicy i Wąchocka, należy do grupy dwunastowiecznych małopolskich opactw będących bezpośrednimi filiami francuskiego klasztoru cysterskiego w Morimond, założonych prawdopodobnie w związku z planowanymi akcjami misyjnymi na Rusi. Sulejów jest jedynym cysterskim opactwem warownym na terenie Polski z tak dobrze zachowanymi i silnie rozwiniętymi klasztornymi obwarowaniami późnośredniowiecznymi.

Chęciny - Zamek Królewski. Zamek w Chęcinach wzniesiono na grzbiecie skalistego wzgórza (367 m n.p.m.), na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsze wzmianki na jego temat pojawiają się w dokumencie króla Władysława Łokietka z 1306 roku, potwierdzającym nadanie zamku wraz z 11 wsiami biskupowi krakowskiemu – Janowi Muskacie, w którym wymieniany jest on jako zamek książęcy (castrum nostrum ducale). Przypuszczalnie Zamek Chęciński był w tamtym czasie ośrodkiem administracji książęcej, zaś w dalszych dziesięcioleciach XIV wieku stał się siedzibą powiatu sądowego. Był obiektem wysokiej rangi, ośrodkiem życia politycznego. W obawie przed Krzyżakami arcybiskup Janisław zdeponował tu w 1318 roku skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej. W dobudowanej przez króla Władysława Łokietka kaplicy przechowywany był czasowo skarbiec koronny. Twierdza stała się jednym z miejsc koncentracji wojsk polskich udających się na wojnę z Krzyżakami. Władysław Łokietek wyruszając w 1331 r. na bitwę pod Płowcami, zwołał 14 czerwca w Chęcinach najwyższych dostojników i urzędników państwowych na pierwszy "zjazd ziem polskich". Wydarzenie to uważane jest za początek przyszłych sejmów.

Ojców - Jaskinia Łokietka w Ojcowskim Parku Narodowym. Jaskinia Łokietka, leżąca ok. 125 m nad dnem Doliny Sąspowskiej, jest największą spośród wszystkich znanych na terenie Parku jaskiń. Jej długość wynosi 320 m, a deniwelacja -7 m. Składa się z kilku korytarzy i dwóch dużych sal: Rycerskiej i Sypialni oraz dwóch mniejszych, z których jedna znajduje się zaraz na początku Korytarza Głównego (na lewo po zejściu betonowymi schodami), a druga, zwana Kuchnią leży pomiędzy salą Rycerską a Sypialnią. Położenie na znacznej wysokości nad dnem Doliny Prądnika jest dowodem, że jaskinia była wyżłobiona przez wody podziemne znacznie wcześniej niż jaskinie położone niżej, a więc wówczas, gdy dno doliny (Prądnika i Sąspowskiej) znajdowało się na poziomie dzisiejszego wejścia do jaskini. Przed wejściem znajduje się kasa biletowa, tam również czekają na zwiedzających przewodnicy. Jaskinia jest czynna w okresie V-X w godz. 9-18 (jesienią krócej); zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem. W 1987 r. jaskinia została oświetlona elektrycznie, wcześniej zwiedzano ją ze świecami.

20.00   Przyjazd do Hotelu Galicja w Wieliczce - hotel położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowej Kopalni Soli Wieliczka, z widokiem na tężnię solankową, tylko 10 km od centrum Krakowa.

Sobota 29.06.2024

Kraków - zwiedzanie Wawelu. Wawel to wapienne wzgórze w centrum Krakowa, nad Wisłą, z zespołem monumentalnych zabytków o wyjątkowych walorach historycznych i artystycznych. To niezwykłe sanktuarium określa tożsamość Polaków, jest ich symbolem narodowym i kulturowym. Wawel był siedzibą polskich władców, ich nekropolią i miejscem gdzie kształtowała się historia Polski.

Czas wolny w Krakowie

Niedziela 30.06.2024

Wiślica - Zamek Królewski. Nieodgadnionym elementem architektury wiślickiej jest zamek lub dwór królewski, który miał zostać wybudowany w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Zamek w Wiślicy jest bardzo zagadkową budowlą. O jego lokalizacji pisał słynny kronikarz Jan Długosz.  Pierwsze wspomnienie w materiałach źródłowych o istnieniu rezydencji królewskiej i jego drewnianej sali pochodzi z 1388 roku. Jego działalność w tym czasie potwierdzają rachunki dworu pary królewskiej Władysława i Jadwigi. Lustracja z 1564 roku wspomina o zdewastowanym już zamku, który miał istnieć do momentu spalenia go przez Szwedów w 1657 roku. Lokalizacja zamku i jego istnienie jest sprawą kontrowersyjną. Lustracja z 1765 roku umiejscawiała ruiny rezydencji królewskiej na wyspie grodziskowej. Mogły na to wpłynąć widoczne ślady wtedy występujących murów obronnych. Trzeba jednak zaznaczyć, że badania archeologiczne na wiślickim grodzisku nie potwierdziły założeń o istniejącej tam siedzibie królów. 

Wiślica - kolegiata, ob. Bazylika pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Wiślicka kolegiata należy do najważniejszych gotyckich świątyń w Polsce. Staraniem fundatora Kazimierza Wielkiego uzyskała unikatowy dwunawowy halowy układ przestrzenny i bogaty wystrój rzeźbiarski, który stały się nośnikiem programu ideowego o doniosłej wymowie państwowo-sakralnej prezentującej jego wizję królestwa. Podziemia Kolegiaty - pod kolegiatą dostępne są relikty dwóch romańskich obiektów sakralnych, które stały tu przed ufundowaniem bazyliki przez króla Kazimierza Wielkiego. Pierwsza świątynia pochodzi z XII wieku, jest niewielka, jednonawowa, z absydą i zawiera słynną Płytę Orantów - XII-wieczną posadzkę gipsową, z widocznymi postaciami, najprawdopodobniej Kazimierza Sprawiedliwego z rodziną oraz Henryka Sandomierskiego. Druga świątynia pochodzi z XIII wieku, jest większa i miała dwuwieżową fasadę. Zaraz obok reliktów, w podziemiach kolegiaty widoczne są też ludzkie kości wystające z osadów, bowiem ludzie byli grzebani zaraz koło kościołów.

Powrót do Radziejowa – ok. g. 19.00

wstecz

Menu

Treść

  • Brązowa odznaka Perspektyw 2023 - logo
  • Brązowa odznaka Perspektyw 2022 - logo
  • Brązowa odznaka Perspektyw 2021 - logo

Menu

Treść

Nasz adres:

Zespół Szkół i Placówek

ul. Szkolna 12

88-200 Radziejów

tel./fax 54 285 32 28

Adres e-mail:

sekretariat@radziejow.edu.pl

skrzynka podawcza: ZSiPRadziejow