Zespół Szkół i Placówek w Radziejowie

Menu

Treść strony

 • Biały, okrągły budynek obserwatorium astronomicznego z kopułą. W lewej strony wejście do budynku szkoły widoczne z boku.

O astrobazie

Nasza astrobaza od 2011  roku pełni  rolę obserwatorium astronomicznego służąc nie tylko uczniom, ale również wszystkim mieszkańcom powiatu. Działalność prowadzona w budynku ma na celu zainteresować  astronomią i innymi  naukami ścisłymi. 

 • Troje uczniów liceum stoi obok siebie. Dziewczyna w środku trzyma dyplom.

Nagrody w Wojewódzkim Konkursie Astronomicznym to nasza tradycja

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły znaleźli się w wąskim gronie laureatów Wojewódzkiego Konkursu Astronomicznego. Julia Mordyl z klasy IIc, Andrzej Wrzesiński i Piotr Augustyniak z klasy III b zajęli II miejsce w kategorii zespołowej. Brawo!

 • Przed sceną w auli szkolnej stoją starszy mężczyzna z siwymi włosami i uczeń liceum w czerwonej bluzie.

Kolejny sukces Andrzeja Wrzesińskiego

Andrzej Wrzesiński, uczeń klasy III naszego liceum, zakwalifikował się do finału LXV Olimpiady Astronomicznej, w którym zmagać się będzie 21 uczniów z całej Polski.To wielki sukces, uwieńczenie zdolności Andrzeja, jego zainteresowań i lat ciężkiej pracy.

 • Duża grupa licealistów stojąca w sali, przed grupą stoją: starszy mężczyzna i student IV roku.

Nasz absolwent Dawid Jankowski ponownie w Łokietku

4 października 2021 roku odwiedził nas absolwent Łokietka Dawid Jankowski - studen IV roku UMK w Toruniu. Spotkanie miało formę wykładu nt. analizy struktury dynamicznej systemu księżyców i pierścieni Neptuna.

 • Planeta Jowisz na czarnym tle.

Jowisz w opozycji - zapraszamy na obserwacje

Zapraszamy do astrobazy w piątek 20 sierpnia 2021 roku  w godz. 22.00-24.30 na obserwacje Jowisza za pomocą teleskopów. W sierpniu 2021 roku Jowisz zalicza opozycję, jest widoczny przez całą noc i świeci w maksimum swego blasku. 

 • Grupa piętnastu osób stoj na trawniku i obserwuje nocne niebo. Pomiędzy nimi stoją trzy teleskopy.

Perseidy 2021 już za nami

12 sierpnia 2021 roku po raz kolejny udało się  spotkanie pasjonatów astronomii w radziejowskiej astrobazie. Ponad 30 osób między godziną 21.00 a 24.00 i obserwowało maksimum roju meteorów nadlatujących z kierunku gwiazdozbioru Perseusza.

 • Białe punkty rozproszone na granatowym niebie.

Zapraszamy na obserwacje Perseidów 2021

Perseidy to jeden z najaktywniejszych rojów meteorów. W 2021 roku swoje maksimum osiągnie w nocy z 12 na 13 sierpnia. Zapraszamy 12 sierpnia 2021 roku o godz. 21.00 na szkolne boisko Łokietka do wspólnych obserwacji tego słynnego roju meteorów.

 • Grupa uczniów klasy VIII i licealistów stojąca na trawniku. Przed grupą stroją dwa teleskopy, w tle drzewa.

W Łokietku mamy monopol na Słońce

10 czerwca 2021 roku pomiędzy godziną 11.50 a 13.50 mogliśmy obserwować z Ziemi zakrycie części tarczy słonecznej przez wkraczający  Księżyc. W maksimum, około godziny 12.45 tarcza naszej gwiazdy dziennej przysłonięta została w 12%.

 • Dwóch uczniów liceum rozstawia telestkop. Wokół nich stoi kilkanaście różnych teleskopów.

Zapraszamy do naszej astrobazy

Pasjonatów astronomii zapraszamy do naszej astrobazy, w każdy wtorek i czwartek od godziny 21.00. W czwartek 10 czerwca 2021 roku w godzinach 12.00-14.00 obserwujemy częściowe zaćmienie Słońca. Odwiedźcie nas, a zobaczycie co kryje niebo.

 • Pięcioro uczniów liceum i starszy pan stoją na balkonie obserwatorium astronomicznego, przed nimi stoi teleskop.

Tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca

11 listopada 2019 roku w naszej astrobazie obserwowaliśmy tranzyt Merkurego na tle tarczy Słońca. Wędrówka Merkurego zaczęła się o godz. 13.35. Markury był widoczny do momentu zachodu Słońca. Kolejne takie zjawisko zobaczymy dopiero w 2032 roku.

 • Z prawej strony, fragment Słońca, który zajmuje połowę zdjęcia. Z lewej strony przy Słońcu mały czarny punkt.

Merkury na tle Słońca

Miłośnicy astronomii z Łokietka zapraszają na wspólne obserwacje tranzytu Merkurego na tle tarczy słonecznej, które będzie można obserwować w Polsce od 13.35, a potrwa do 19.04. Następne przejście Merkurego na tle tarczy Słońca nastąpi w 2032 roku.

 • Obok siebie od lewej stoją: uczeń liceum w czerwonej kurtce, starszy mężczyzna, uczeń liceum w czarnej kurtce.

"Astronomiczni" absolwenci Łokietka

25 września 2019 roku  odwiedziło nas dwóch absolwentów naszego liceum Dawid Jankowski i Krzysztof Lisiecki, którzy zaprezentowali pierwszoklasistom referaty: "Amatorska Astrofotografia - pasja dla każdego" oraz "Chile - kraj kontrastów i zaćmień".

 • Dużo gwiazd na czarnym niebie.

Nocne obserwacje naszego absolwenta

W nocy z  22 na 23 września 2019 roku absolwent Łokietka Dawid Jankowski skorzystał z teleskopu Meade LX200 14" znajdującego się w naszej astrobazie. Wynikiem całonocnej pracy  jest 6 astrofotografii. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

następna strona »

Menu

Treść

 • Brązowa odznaka Perspektyw 2022 - logo
 • Brązowa odznaka Perspektyw 2021 - logo
 • Brązowa odznaka Perspektyw 2020 - logo

Menu

Treść

Nasz adres:

Zespół Szkół i Placówek

ul. Szkolna 12

88-200 Radziejów

tel./fax 54 285 32 28

Adres e-mail:

sekretariat@radziejow.edu.pl

skrzynka podawcza: ZSiPRadziejow