Zespół Szkół i Placówek w Radziejowie

Menu

Treść strony

GALERIA HISTORYCZNA

Galeria Historyczna powstała w ramach pielęgnowania historii i tradycji. Jej  uroczyste otwarcie odbyło się 11 marca 2010 roku.  W roku szkolnym 2008/2009 rozpoczęto prace remontowe na strychu szkoły. Dzięki kilkumiesięcznej i wytężonej pracy szkoła zyskała dodatkowe piętro oraz wcześniej wspomnianą Galerię, w której obecnie odbywa się wiele imprez kulturalnych, organizowane są konkursy oraz prelekcje. Powstanie Galerii Historycznej związane jest z gromadzeniem i kolekcjonowaniem  fotografii przedstawiających historię szkoły, miasta, regionu. Na podstawie zebranych zdjęć tworzony jest opis historii ludzi, miejsc i wydarzeń. Gromadzone są nagrania „świadków historii” – „historia mówiona”. Stąd w Galerii znajduje się wystawa zdjęć, z których najstarsze pochodzą z początku XX wieku. W ramach pielęgnowania historii, również w 2010 roku, 1 września, odbyło się w Szkole  uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej pułkownika Antoniego Iglewskiego, wybitnego radziejowianina, należącego do legendarnej organizacji Cichociemnych. W 2016 roku w na podstawie zgromadzonych zdjęć przygotowano wystawę pt. "Pocztówki Powiatu Radziejowskiego". Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z naszych zbiorów. Zapraszamy do odwiedzenia naszej Szkoły i obejrzenia wystawy. Zachęcamy również wszystkich mieszkańców miasta i regionu do podzielenia się swoją historią i zdjęciami, które wzbogacą naszą Galerię.

 

 • Zdjęcie ze zbiorów LO w Radziejowie - Galeria historyczna
 • Zdjęcie ze zbiorów LO w Radziejowie - Galeria historyczna
 • Zdjęcie ze zbiorów LO w Radziejowie - Galeria historyczna
 • Zdjęcie ze zbiorów LO w Radziejowie - Galeria historyczna
 • Zdjęcie ze zbiorów LO w Radziejowie - Galeria historyczna
 • Zdjęcie ze zbiorów LO w Radziejowie - Galeria historyczna
 • Zdjęcie ze zbiorów LO w Radziejowie - Galeria historyczna
 • Zdjęcie ze zbiorów LO w Radziejowie - Galeria historyczna
 • Zdjęcie ze zbiorów LO w Radziejowie - Galeria historyczna

HISTORIA MÓWIONA

Projekt „historia mówiona” realizowany jest od 2010 roku. To odkrywanie historii w ludziach, którzy nas otaczają, bo przecież każdy człowiek nosi w sobie fascynującą historię – niepowtarzalne i zupełnie wyjątkowe dzieje swojego życia. To niezwykłe bogactwo wpisanych w każdą pojedynczą biografię wydarzeń, doświadczeń i związanych z nimi emocji. To zindywidualizowane świadectwo czasu, który bezpowrotnie minął, ale wciąż żyje we wspomnieniach. W ramach projektu zbierane są relacje ustne ludzi – świadków historii.

NASI ŚWIADKOWIE HISTORII:

 • Pani Izabela Jędruszczak

Pani Izabela Jędruszczak 

Urodzona 28 października 1918 roku w Czarnotkach. Od czasów powojennych jest mieszkanką Piotrkowa Kujawskiego. Przed wojną mieszkała w Kaczewie, Czarnotkach i Świątnikach. W Piotrkowie Kujawskim uczęszczała do Szkoły Podstawowej. W czasie wojny pracowała wraz z mężem na lotnisku w Świątnikach. Przez całe życie zajmowała się opieką nad dziećmi. Jest matką trojga dzieci, ma troje wnuków i troje prawnuków.

 

 • Pani Jdwiga Kotarska

Pani Jadwiga Kotarska zd. Siewierska

Urodzona 2 października 1923 roku w Radziejowie. Pani Jadwiga jest jedną z pierwszych uczennic naszego Liceum. Naukę rozpoczęła we wrześniu  1937 roku. W czasie wojny była wywieziona na przymusowe roboty do Niemiec. Wyzwolenie świętowała w Hamburgu skąd wróciła do Radziejowa. Po wojnie pracowała w przedszkolu, na poczcie i zakładach ziemniaczanych. Od lat 60-tych prowadziła własną działalność gospodarczą.

 

 • Pan Ryszard Pernak

Pan Józef Ryszard Pernak

Urodzony 12 marca 1924 roku w Radziejowie. Był mieszkańcem Radziejowa. Przez ponad 57 lat pracował w branży rolniczej. Związanie z Towarzystwem Miłośników Kujaw w Radziejowie. Posiada pięcioro dzieci. Był działaczem samorządowym w Aleksandrowie Kujawskim i Radziejowie. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 16 lipca 2014 roku w Radziejowie.

 

 • Pani Maria Malinowska

Pani Maria Malinowska

Urodzona 3 października 1926 roku w Radziejowie. W okresie okupacji była robotnikiem przymusowym w Niemczech. W latach 1950-1952 z nakazu pracy nauczała matematyki w Chojnicach, Koszanowie i Świątnikach. Od 1952 roku była wieloletnim wychowawcą i nauczycielem wielu pokoleń w Szkole Podstawowej w Radziejowie. Zmarła 24 marca 2012 roku w Radziejowie.

 

 • Pan Szymon Szynkowski

Pan Szymon Szynkowski

Urodzony 18 lutego 1939 roku w Radziejowie. Całe życie spędził w Radziejowie. Pracował w instytucjach związanych z handlem. Od najmłodszych lat angażował się społecznie w organizacjach młodzieżowych, harcerstwie, spółdzielczości. Posiada dwoje dzieci i dwie wnuczki. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Menu

Treść

 • Brązowa odznaka Perspektyw 2022 - logo
 • Brązowa odznaka Perspektyw 2021 - logo
 • Brązowa odznaka Perspektyw 2020 - logo

Menu

Treść

Nasz adres:

Zespół Szkół i Placówek

ul. Szkolna 12

88-200 Radziejów

tel./fax 54 285 32 28

Adres e-mail:

sekretariat@radziejow.edu.pl

skrzynka podawcza: ZSiPRadziejow