Zespół Szkół i Placówek w Radziejowie

Menu

Treść strony

  • Na zielonym plakacie kilka zdięć zabytków Podlasia oraz tekst w kolorze białym.

Zapraszamy na wycieczkę „Wielokulturowość Podlasia”

Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Łokietka w Radziejowie wraz z Absolwentami zaprasza na wycieczkę „Wielokulturowość Podlasia”. Propozycja i zaproszenie skierowane jest do absolwentów szkoły, nauczycieli, pracowników i przyjaciół naszego Liceum. Serdecznie więc zachęcamy wszystkich, którzy chcą spędzić weekend 4-6 lipca 2025 roku w dobrym towarzystwie, w ciekawych miejscach, z licznymi niespodziankami, do skorzystania z propozycji. Planowana wycieczka przygotowywana i kalkulowana jest dla 50 uczestników. Chętnych prosimy o telefoniczne zgłoszenie w sekretariacie Liceum Ogólnokształcącego ul. Szkolna 12, Radziejów, tel. 728 382 736 oraz wpłatę zaliczki w wysokości 300 zł na konto: Zespół Szkół i Placówek,  nr konta 50 9549 0001 0000 1270 2004 0001. Pozostała część wpłaty do 15 czerwca 2025 roku.

Koszt wycieczki kalkulowany na 50 uczestników:  650,00 zł.

W tej cenie gwarantujemy:

-        przejazd komfortowym autokarem,

-        2 noclegi wraz ze śniadaniami (bufet szwedzki), pokoje 2 osobowe. Hotel Silver Białystok,

-        bilety wstępu: Synagoga Tykocin, Muzeum Oręża Polskiego na Jantarowym Kasztelu, Pałac Branickich, Cerkiew w Białystoku, Meczet w Kruszynianach, Monaster w Supraślu, zwiedzanie Krainy Otwartych Okiennic,

-        obiad w Karczmie Rzym - kulinarnej stolicy Podlasia (piątek), obiad w Agroturystyce „Swojskie klimaty” w Trześciance (niedziela).

-        Rozliczenie szczegółowe w drodze powrotnej.

Program wycieczki

Piątek 04.07.2025 

6.00     Wyjazd z Radziejowa - Dziedziniec LO przy pomniku Łokietka

Jedwabne - Mogiła ludności żydowskiej - upamiętniająca pomordowanych Żydów
z Jedwabnego. 10 lipca 1941 roku  polscy mieszkańcy miasta Jedwabne, działający z inspiracji niemieckich okupantów, dokonali masowego mordu  żydowskich mieszkańców miasta. dokonane 10 lipca 1941 przez którego ofiarą padło kilkuset polskich Żydów
z Jedwabnego i okolic. Rezultatem tej zbrodni była niemal całkowita zagłada Żydów
z Jedwabnego. Większość z ofiar została spalona żywcem w stodole jednego
z mieszkańców.

13.00 Synagoga w Tykocinie. Synagoga  jest obecnie drugą co do wielkości i jedną z najstarszych synagog w Polsce oraz jedną z najlepiej zachowanych synagog z XVII w. w Europie. Synagoga została zbudowana w 1642 roku na miejscu starszej, drewnianej bożnicy. W XVIII wieku do narożnika północno-wschodniego dobudowano niską wieżę, która pierwotnie służyła jako więzienie dla Żydów. W latach 40. XIX w. synagoga przeszła gruntowny remont. W XVII i XVIII wieku stanowiła wielki żydowski ośrodek intelektualny. Działało przy niej wielu znanych, szanowanych rabinów i talmudystów.

Rynek w Tykocinie -  Pomnik Stefana Czarnieckiego - to drugi najstarszy pomnik świecki w Polsce, po Kolumnie Zygmunta w Warszawie. Pomnik w 1763 roku  wystawił Jan Klemens Branicki - prawnuk hetmana Stefana Czarnieckiego, który to za zasługi w wojnie ze Szwedami otrzymał od króla Jana Kazimierza starostwo tykocińskie. Barokowy pomnik Czarnieckiego to dzieło rzeźbiarza francuskiego, wykonane z piaskowca szydłowieckiego. Rzeźba ma 2 metry wysokości i zdobi centralne miejsce Dużego Rynku w Tykocinie. Hetman Czarniecki ubrany w strój szlachecki, z podniesioną ręką, w której dzierży złotą buławę, patrzy na barokowy kościół Przenajświętszej Trójcy - również dzieło Branickiego.

15.00 Kiermusy - Ostoja Tradycji Szlacheckiej. Wędrówka po świecie z przeszłości: Muzeum Oręża Polskiego na Jantarowym Kasztelu, który swym patronatem objął twórca filmowej sienkiewiczowskiej trylogii Jerzy Hoffman. Ekspozycja stała „Sacrum - Profanum” - artystyczne i religijne interpretacje ikon z niemal całego świata. Spacer Aleją Dębów zasadzonych przez osoby zasłużone dla polskiej sztuki, nauki, sportu oraz Aleję Olimpijską. Bogatszych o artystyczne i historyczne doznania zapraszamy na pyszny obiad w Karczmie Rzym - kulinarnej stolicy Podlasia.  

20.00 Przyjazd do Hotelu Silver w Białymstoku.

Sobota 05.07.2025

9.00  Cerkiew pod wezwaniem Świętego Ducha w Białymstoku - prawosławna cerkiew parafialna, należy do dekanatu diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Zaprojektowana przez Jana Kabaca, wznoszona od lat 80. XX wieku i wyświęcona w 1999 świątynia jest największą prawosławną cerkwią w Polsce. Jest to budowla jednonawowa i pięciokopułowa, z dwoma ołtarzami. Wygląd zewnętrzny obiektu nawiązuje do wezwania cerkwi. Wyposażenie jej wnętrza jest współczesne, wykonane jednak w oparciu o tradycyjne wzorce sztuki cerkiewnej. Freski w świątyni wykonał zespół ikonografów z Doniecka pod kierunkiem Wołodymyra Teliczki.

10.30 Zespół pałacowo-parkowy Branickich w Białymstoku zwany także Wersalem Podlasia stanowią liczne zabudowania i ogrody. Jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej i bardzo cenny zabytek architektury późnobarokowej. Pałac Branickich - główna rezydencja hetmańska Jana Klemensa Branickiego o wyjątkowej wartości dla architektury i sztuki polskiej. Pałac wraz z otoczeniem wzorowany jest na siedzibach królewskich i możnowładczych charakterystycznych dla XVII-wiecznej architektury pałacowej Francji. Park Branickich przy Pałacu zajmuje ok. 10,0 ha.

14.00 Meczet w Kruszynianach - jest najstarszym zachowanym meczetem tatarskim w Polsce, uznanym za podlaskie dziedzictwo architektury drewnianej. Społeczność tatarska po osiedleniu się zbudowała meczet, który po raz pierwszy wspomniany jest już w dokumentach z 1717. Obecny został zbudowany na miejscu dawniejszego meczetu prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII wieku lub w pierwszej połowie XIX wieku (dokładna data budowy nie jest znana). Meczet w Kruszynianach jest wpisany na krajową listę zabytków Polski, a 22 października 2012 roku wraz z meczetem  w Bohonikach, został uznany za pomnik historii „Bohoniki
i Kruszyniany - meczety i mizary”, będący najwyższą formą ochrony konserwatorskiej.

Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Apostoła Jana Teologa w Supraślu - jeden z pięciu prawosławnych klasztorów męskich w Polsce. Monaster został ufundowany przez Aleksandra Chodkiewicza przed 1497. Początkowo jego siedzibą był Gródek, gdzie w 1501 rozpoczęto budowę kompleksu zabudowań monasterskich, w Gródku, jednak kilka lat później zakonnicy przenieśli się w inne miejsce - na uroczysko Suchy Hrud w pobliżu dzisiejszego Supraśla. W 1510 w nowej siedzibie klasztoru rozpoczęto prace nad główną cerkwią - obronną świątynią pod wezwaniem Zwiastowania. Mnisi utrzymywali szerokie kontakty z innymi prawosławnymi wspólnotami monastycznymi na ziemiach ruskich i na Bałkanach, co sprawiło, że w XVI w. monaster w Supraślu stał się jednym z najważniejszych ośrodków prawosławnych w I Rzeczypospolitej. Zakonnicy zajmowali się także gromadzeniem i kopiowaniem ksiąg. Szczególnym kultem otaczana była w nim uważana za cudotwórczą Supraska Ikona Matki Bożej.

Czas wolny Supraślu, obiad we własnym zakresie (regionalne potrawy: restauracja Łukaszówka, bar Jarzębinka, Restauracja u Pana Boga i in.).

Powrót do Białegostoku - czas wolny. 

Niedziela 06.07.2025

10.00 wykwaterowanie z hotelu

Świat jak z bajki: Kraina Otwartych Okiennic - niezwykła kraina, w której przeszłość przeplata się z teraźniejszością. To trzy bajkowe podlaskie wsie: Trześcianka, Soce i Puchły. Kraina Otwartych Okiennic to przede wszystkim wyjątkowa drewniana architektura, niezwykłe snycerskie zdobienia i kolorowe - zawsze otwarte - okiennice. Niespotykane w innych regionach Polski ornamenty wywodzą się z rosyjskiego budownictwa ludowego. Region ten zamieszkuje głównie ludność prawosławna białoruskiego pochodzenia, która nadal kultywuje swój folklor, widoczny nie tylko w zabudowie, ale też obrzędowości i gwarze.

Cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Puchłach - świątynia ta jest wyjątkowa nawet na tle tak ciekawych i malowniczych obiektów jak cerkwie Podlasia. Uznaje się ją za jedną
z najpiękniejszych i położonych w najbardziej malowniczym otoczeniu. Dookoła budynku rośnie kilkanaście starych drzew o statusie pomników przyrody. Od 2014 roku cieszy jeszcze bardziej, gdyż został odmalowany na charakterystyczny błękit, którym symbolicznie wierni zbliżają swoje miejsca kultu do Nieba.

Skit w Odrynkach - położony jest w dzikiej głuszy. Pustelnia znajduje się pośród pól i łąk, pomiędzy rozlewiskami dorzecza Narwi. Podczas wiosennych roztopów i jesiennej słoty Skit otoczony bywa taflą wody i wydaje się być wyspą na Narwi. Latem Narew jedynie meandruje pomiędzy porastającymi okolice Skitu trawami. Ponad podmokłymi terenami poprowadzona została drewniana, 800-metrowa kładka łącząca skit ze wsią Odrynki. Przez kilka lat była ona jedynym dojściem do pustelni. To niezwykłe miejsce stworzył Ojciec Gabriel, który postanowił żyć w odosobnieniu. Skit to pustelnia mnichów pragnących prowadzić życie z dala od cywilizacji i zgiełku.

Obiad w stodole „Swojskie klimaty” w Trześciance.

Powrót do Radziejowa - ok. g. 21.00

Menu

Treść

  • Brązowa odznaka Perspektyw 2023 - logo
  • Brązowa odznaka Perspektyw 2023 - logo
  • Brązowa odznaka Perspektyw 2022 - logo
  • Brązowa odznaka Perspektyw 2021 - logo

Menu

Treść

Nasz adres:

Zespół Szkół i Placówek

ul. Szkolna 12

88-200 Radziejów

tel./fax 54 285 32 28

Adres e-mail:

sekretariat@radziejow.edu.pl

skrzynka podawcza: ZSiPRadziejow